Κυριακή 12 Οκτωβρίου 2008

ΒΟΛΕΪ:Μια νίκη, μια ήττα για την Ορεστιάδα στα φιλικά με την Κάζαλνακ…

Μια νίκη και μια ήττα ήταν ο απολογισμός της Ορεστιάδας στα δύο φιλικά παιχνίδια που έδωσε την Παρασκευή και το Σάββατο (10 και 11 Οκτωβρίου), με την βουλγαρική Κάζαλνακ, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της ενόψει την έναρξης του πρωταθλήματος της Α2, στις 25 Οκτωβρίου. Στο πρώτο παιχνίδι οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και κέρδισαν με 3-0, στον «κανονικό» αγώνα ενώ επικράτησαν και στο έξτρα σετ που παίχτηκε. Αντίθετα, το Σάββατο, εμφανίστηκαν πιο… «χαλαροί», ίσως λόγω της νίκης στο πρώτο παιχνίδι, δε μπόρεσαν να προσαρμοστούν στις ανάγκες του αγώνα και μόνο κατά διαστήματα έδειξαν κάποιες από τις δυνατότητές τους. Αποτέλεσμα ήταν να γνωρίσουν την ήττα με 3-0, ενώ πήραν τα δύο επόμενα σετ που παίχτηκαν, διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις. Ο Μπάμπης Σταματόπουλος, έκανε αρκετές αλλαγές, μετά το πρώτο σετ, χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, προκειμένου να δει την κατάσταση στην οποία βρίσκονται και κατά πόσο μπορεί να τους υπολογίζει. Τα βλέμματα ήταν στραμμένα στον 19χρονο Αργεντινό Αλεχάντρο Τόρο (foto), ο οποίος αν και έφθασε στην πόλη του Έβρου μόλις την περασμένη Τετάρτη, και δεν πρόλαβε παρά να κάνει μόνο μια προπόνηση με τους νέους του συμπαίκτες, πριν αγωνιστεί στα φιλικά, εντούτοις έδειξε πολύ καλά στοιχεία, και ικανοποίησε με τα όσα «έδειξε» στο τερέν, αφήνοντας υποσχέσεις για πολύ καλύτερη συνέχεια. Έχει αρκετά καλή υποδοχή και «κυνηγάει» κάθε μπάλα στην άμυνα, έχει δυνατό σέρβις με άλμα και στην επίθεση έχει γρήγορα χτυπήματα… Απ’ ότι φάνηκε η Ορεστιάδα έκανε «διάνα» με την εμπιστοσύνη που έδειξε στον πρώην παίκτη της, Χόρχε Ελγκέτα, που έκανε το «προξενιό»…