Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2009

Πρεβεζ(ι)α-νικη η Ορεστιαδα

Με το τρίποντο της νίκης στις αποσκευές της επιστρέφει από την Πρέβεζα η Ορεστιάδα, που επικράτησε με 3-1 σετ (19-25, 15-25, 25-19, 17-25), για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλεϊ της β΄εθνικής κατηγορίας των ανδρών, στον αγώνα του Σαββάτου, 28 Νοεμβρίου 2009. Παρά το γεγονός ότι, λόγω ποικίλων προβλημάτων, οι εβρίτες ταξίδεψαν στα παράλια του Ιονίου πελάγους με 9, μόλις, παίκτες στην αποστολή και ο Γιώργος Πασαλίδης “αναγκάστηκε” να παρατάξει ένα “διαφορετικό σχήμα”, με λίμπερο τον Κωνσταντινίδη αντί του Κοκολάκη, ακραίο τον Γραμματικόπουλο και βασικό κεντρικό τον Προδρομίδη, εντούτοις παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο και χωρίς διάθεση να επιτρέψουν την αμφισβήτηση της ανωτερότητάς τους. Αν και συνάντησαν μια “μεροληπτική” διαιτησία, που προσπάθησε να “επηρεάσει” την εξέλιξη του αγώνα, κατάφεραν και στάθηκαν στο “ύψος των περιστάσεων” ξεπερνώντας αντίπαλη ομάδα και διαιτητές... Οι “πράσινοι” μπήκαν “τσαμπουκαλεμένοι” στον αγώνα και προηγήθηκαν με 0-2 σετ, με σχετική μάλιστα ευκολία. Με τη βοήθεια των διαιτητών οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν το 3ο σετ, μειώνοντας σε 1-2 αλλά η Ορεστιάδα δεν είχε όρεξη για... παιχνίδια και περιπέτειες. Η αντίδρασή της ήταν άμεση και στο 4ο σετ πήραν από νωρίς “κεφάλι” και διαφορά, φθάνοντας στην κατάκτησή του, με 17-25 και στην “καθαρή” νίκη με 1-3...
Η Ορεστιάδα αγωνίστηκε με κεντρικούς τους Κεμανετζή, Προδρομίδη, ακραίους τους Γραμματικόπουλο, Ποτολίδη, διαγώνιο τον Καρδαμανίδη, πασαδόρο, τον Μαρκίδη, λίμπερο τον Κωνσταντινίδη ενώ αγωνίστηκαν και οι Μερετάκης, Σκαρλατίδης...