Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2009

Μπορει και καλυτερα η Ορεστιαδα

Ο... “κακός της εαυτός” είναι ο πρώτος αντίπαλος της Ορεστιάδας, όπως φάνηκε στο παιχνίδι με τις Σέρρες, για την 4η αγωνιστική της β΄εθνικής κατηγορίας βόλεϊ των ανδρών αλλά και από τα προηγούμενα παιχνίδια... Μόνο τα “λάθη” να αποφεύγει και να αγωνίζεται “ήρεμα και συγκεντωμένα” αρκεί για να φύγει νικήτρια από το, κάθε, γήπεδο, αφού παρά την “απειρία” των νεαρών παικτών της 7άδας, έχει την “ποιότητα” εκείνη που της επιτρέπει να γίνεται το “αφεντικό” σε κάθε αγώνα.
Έτσι και στον αγώνα για με τον Α. Ο Σερρών. Ξεκίνησε το παιχνίδι με αρκετά λάθη, και στην υποδοχή και στην ανάπτυξη αλλά σιγά- σιγά βρήκε το ρυθμό της, χωρίς όμως να δείχνει την απαραίτητη “συνέχεια”, κι έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ (20-25, 25-21, 25-17, 25-21).
Λίγο τα λάθη, λίγο η κακή υποδοχή, λίγο η ανάπτυξη, η συνοχή στο μπλοκ και η έλλειψη συγκέντωσης, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 0-1 σετ (20-25) και να ελπίζουν πως μπορούν να φύγουν νικητές. Ο Γιώργος Πασαλίδης, στο 2ο σετ, άλλαξε τον ένα υποδοχέα, περνώντας το Δούλια στη θέση του Κωνσταντινίδη αλλά και πασαδόρο, τον Μαρκίδη αντί του Σκαρλατίδη, χωρίς όμως να έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα, όσο αφορά την εξέλιξη του αγώνα. Κάπου στα μέσα του 2ου σετ επανήλθαν οι αντικαταστηθέντες, κι έστω χωρίς να ικανοποιεί ιδιαίτερα η Ορεστιάδα, έφτασε στην ισοφάριση σε 1-1, κατακτώντας το σετ με 25-21. Η συνέχεια ήταν καλύτερη και οι “πράσινοι” φάνηκαν να βρίσκουν ρυθμό. Πιέζοντας από το σέρβις κι έχοντας καλύτερη επίθεση και μπλοκ πήραν και το 3ο σετ, με 25-17, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη αφού οι αντίπαλοι φάνηκαν να αντιλαμβάνονται πως μέχρι “εκεί” μπορούσαν. Το 4ο σετ ήταν, μάλλον, μια τυπική διαδικασία κι αν δεν ήταν οι αρκετές αλλαγές του προπονητή των εβριτών, η κατάκτησή του, θα ήταν πιο εύκολη από το, τελικό, 25-21...
Ο προπονητής της Ορεστιάδας ξεκίνησε με ακραίους τους Κωνσταντινίδη, Ποτολίδη, κεντρικούς τους Κεμανετζή, Γραμματικόπουλο, πασαδόρο τον Σκαρλατίδη, διαγώνιο τον Καρδαμανίδη, λίμπερο τον Κοκολάκη ενώ χρησιμοποίησε στη συνέχεια και τους Δούλια, Μαρκίδη, Μπαξεβανίδη, Αραμπατζή...