Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2009

ΒΟΛΕΪ: Ξεκόλλησε από το "βυθό" η Ορεστιάδα μετά τη νίκη επί του Απόλλωνα...

Νίκη και... ξεκόλλημα από την τελευταία θέση της βαθμολογίας για την Ορεστιάδα, που για την 16η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ των ανδρών επικράτησε, στο κλειστό της Νέας Ορεστιάδας, με 3-0 σετ του Απόλλωνα Αθηνών, βυθίζοντας τον αντίπαλό τηςστη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Η νίκη των εβριτών ήταν δίκαιη και, σχετικά, άνετη αφού ήταν εμφανώς καλύτεροι των αντιπάλων τους. Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, με εξαίρεση τις αρχές του 3ου σετ που “χαλάρωσαν” αλλά τελικά κατάφεραν να βρουν και πάλι το ρυθμό τους και να πάρουν, έστω και με 26-24 το σετ και την “καθαρή” νίκη...
Στο πρώτο σετ οι “πράσινοι” κατάφεραν και πήραν ένα σταθερό προβάδισμα 3-4 πόντων που τους έδωσε το δικαίωμα να φτάσουν στην κατάκτησή του με 25-22, παρά τα “περιοδικά” λάθη τα οποία δε μπορούσαν να αποφύγουν...Το δεύτερο σετ ήταν... πάρτι για τους γηπεδούχους που πήραν από την αρχή “κεφάλι” και μάλιστα με σημαντική διαφορά , κάτι που επέτρεψε στο Νικολάϊ Ζελιάσκοφ να “βάλει” στο παιχνίδι και την “πιτσιρικαρία”, τον “μικρό” Ζελιάσκοφ και τον Μπαξεβανίδη...Το σετ κατέληξε εύκολα στην Ορεστιάδα με 25-15 αλλά η “αίσθηση” της, αναμενόμενης, εύκολης νίκης επέφερε μια “χαλάρωση” στο 3ο σετ, που έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους, που ήθελαν “κάτι” από το παιχνίδι, να προηγηθούν με 0-6 και να ελπίζουν σε “ολική ανατροπή”. Κάπου εκεί η ομάδα του Έβρου αφυνπνίστηκε και μείωσε, αρχικά, σε 4-6, ισοφάρισε σε 9-9 και προηγήθηκε με 10-9. Η συνέχεια περιελάμβανε “κόντρα” στον πόντο αλλά πιο αποφασιστικοί και με απίστευτες αμυντικές προσπάθειες οι παίκτες του Ζελιάσκοφ έφθασαν στην κατάκτηση και του τρίτου σετ, με 26-24, και στη νίκη με 3-0.

Ο προπονητής της Ορεστιάδας ξεκίνησε με ακραίους τους Γραμματικόπουλο (ήταν μακράν ο καλύτερος των νικητών), Τόρο, διαγώνιο τον Καρδαμανίδη, κεντρικούς τους Κεμανετζή, Ποτολίδη, πασαδόρο τον Παρασκευαΐδη και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, για να χρησιμοποιήσει στη συνέχεια τους Σιαντίδη, Ζελιάσκοφ και Μπαξεβανίδη, αν και έπαιξε λίγο κατάφερε και πήρε 3 πόντους, με 1 μπλοκ και 2 επιθέσεις.
Τα σετ: 25-22, 25-25, 26-24...

Συνολικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών:
ΓΕ Μεσσηνίας – Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-15, 18-25, 27-25, 25-12) Ν. Μουδανιά – Παναχαϊκή 3-1 (25-18, 25-21, 22-25, 27-25) Επίκουρος – Πανελλήνιος 1-3 (20-25, 19-25, 25-23, 20-25) Κόροιβος – ΑΓΕ Κορίνθου 3-0 (25-22, 25-19, 25-18) Ορεστιάδα – Απόλλων Αθηνών 3-0 (25-22, 25-15, 26-24) ΑΕΚ – Μεταμόρφωση 3-1 (16-25, 25-20, 25-15, 25-16)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 16 αγώνες) 1. ΑΕΚ (44-18) 40 2. ΓΣ Πανελλήνιος (42-21) 35 3. ΕΣΟΠ Επίκουρος (42-23) 35 4. ΑΣ Κόροιβος (39-24) 32 5. ΓΕ Μεσσηνίας (38-29) 29 6. ΓΕ Παναχαϊκή (30-30) 23 7. ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου (28-32) 22 8. ΑΣΠ Μεταμόρφωσης (22-34) 17 9. ΠΟ Ν. Μουδανιών (28-41) 17 10. ΑΓΕ Κορίνθου (26-39) 17 11. ΑΟ Ορεστιάδος (18-38) 11 12. ΓΣ Απόλλων (15-43) 10